środa, 31 października 2012

Dieta Dąbrowskiej

Doktor Ewa Dąbrowska należy do nielicznej grupy lekarzy, którzy propagują głodówkę jako element leczenia wielu schorzeń. Twierdzi, że detoksykacja i post są w stanie wyleczyć nas nie tylko z otyłości, ale i innych chorób.
Doktor Ewa Dąbrowska pokusiła się o skonstruowanie diety, która ma pomóc wszystkim w skutecznym odchudzaniu. Trzeba powiedzieć, że jej program żywienia jest nader kontrowersyjny, bowiem zakłada częściowy lub całkowity post.

Niewielu lekarzy w Polsce przyznaje, że przyczyną licznych schorzeń określanych mianem „cywilizacyjnych" jest niewłaściwe żywienie i wieloletnie przekarmienie. Dlatego też dobrym lekiem, a przynajmniej działaniem wspomagającym właściwe leczenie, jest dieta półgłodówkowa lub głodówka.

Doktor Dąbrowska jest zdania, że farmaceutyki czy chemioterapia jedynie usuwają objawy chorób, ale nie wpływają na usunięcie przyczyn choroby. Jednocześnie, takie metody leczenia często po prostu zatruwają ludzki organizm.

Medycyna wskazuje, że jeśli zaprzestaniemy dostarczać organizmowi pokarmów, zmusimy go do tzw. żywienia wewnętrznego, czyli do pobierania wartości z własnych tkanek. W pierwszej kolejności zużyje on nadmiary, złogi, komórki zwyrodniałe itp. Organizm sam się zregeneruje, odmłodzi, a choroby zostaną wyeliminowane.

Opis diety dr Dąbrowskiej

Dieta Ewy Dąbrowskiej jest dietą owocowo-warzywną, zakładającą okresową głodówkę, dzięki której organizm może oczyścić się samodzielnie z toksyn. Dieta Dąbrowskiej zalecana jest w trakcie leczenia nadciśnienia, miażdżycy, nadwagi i otyłości, a także licznych chorób cywilizacyjnych. Powinna być stosowana od 2 do 6 tygodni i stanowić pewien wstęp do wprowadzenia zdrowego żywienia na stałe.

Warto podkreślić, że dieta owocowo-warzywna, która została opracowana przez Ewę Dąbrowską jest swego rodzaju głodówką, której zadaniem jest uruchomienie trawienia wewnętrznego, czyli endogennego. Organizm z braku dostarczanych pokarmów, zaczyna trawić nadmiar tkanki tłuszczowej oraz tkanek, które są zniszczone i schorowane. Dieta w swej pierwszej fazie znakomicie oczyszcza organizm ze wszelkich toksyn i metali ciężkich. Leczy ona wiele schorzeń i jest znakomita w profilaktyce chorób cywilizacyjnych.

Stosowanie diety dr Dąbrowskiej

Dietę Dąbrowskiej stosuje się przez 2-6 tygodni i w pierwszym etapie może wystąpić wiele przykrych skądinąd objawów ubocznych, o których piszemy w kolejnych częściach niniejszego artykułu. Natomiast trzeba zaznaczyć, że ich wystąpienie stanowi pierwszy objaw zdrowienia organizmu.

Dieta Dąbrowskiej eliminuje z diety pokarmy mięsne, wprowadza za to oczyszczające głodówki. Trzeba jednak odróżnić stan niedożywienia od postu. Otóż niedożywienie to stan patologiczny, czyli chorobowy, zaś post jest stanem fizjologicznym, który w konsekwencji doprowadza do zdrowia. Głodówka może mieć więc charakter leczniczy. Jednocześnie, post może być ścisły, kiedy to rezygnujemy z posiłków i przez pewien czas pijemy jedynie wodę, bądź oparty na piciu soków.

Szczególną odmianą postu jest kuracja warzywno-owocowa, która powoduje aktywizację enzymów i przemian w ludzkim organizmie. Dostarcza ona do niego ogromne ilości tzw. biokatalizatorów, czyli witamin i mikroelementów. Dieta tego rodzaju eliminuje tłuszcz, cholesterol i białka, dlatego też organizm pozbawiony substancji o charakterze budulcowym, zaczyna odżywiać się wewnętrznie.

Zalety stosowania diety dr Dąbrowskiej

Wiemy, że dieta działa prawidłowo, a nasz organizm oczyszcza się i traci tkankę tłuszczową. W kolejnych dniach kuracji warzywno-owocowej, czyli mniej więcej pod koniec pierwszego tygodnia, pojawia się lepszy sen, lepsze samopoczucie, pozytywne patrzenie na świat, euforia, a także po prostu dobry nastrój. Jeśli zniesie się pierwsze, najtrudniejsze dni w diecie, to kolejne jej etapy nie będą dla nas trudne.

Dzięki zastosowaniu diety Dąbrowskiej zwiększa się energia, a zmniejszeniu ulegają bóle wieńcowe, stawowe, chromanie, stopy są cieplejsze, przebarwienia troficzne skóry wycofują się, ustępują obrzęki.

Dieta warzywno-owocowa jest w szczególności polecana cukrzykom, a to z tego względu, że jej niska kaloryczność – wynosząca około 400 kcal dziennie, podczas gdy zwyczajna dieta to 2000 kcal dziennie – przywraca komórkom wrażliwość na insulinę. W tym samym czasie następuje zmniejszenie stężenia insuliny we krwi, zmniejsza się także zwrotne wchłanianie sodu w nerkach, co doprowadza do ustępowania wszystkich chorób należących do zespołu X.

Normalizacja ciśnienia, podobnie, jak cofanie się cukrzycy i choroby wieńcowej, następują samoistnie. Warto podkreślić, że przy uzyskaniu takich rezultatów diety należy sukcesywnie zmniejszać dawki przyjmowanych leków, aby nie wystąpiły niepożądane efekty uboczne ich zażywania.

Przy zastosowaniu diety Dąbrowskiej utrata wagi jest proporcjonalna do wagi wyjściowej danej osoby. Oznacza to więc, że im wyższa będzie waga wyjściowa, tym większa jej utrata. Jeśli osoba szczupła zaczyna stosować dietę owocowo-warzywną, to po 2 tygodniach traci od 3 do 4 kg, zaś osoby otyłe tracą od 4 do 6 kg. Pacjenci z nadwagą chudną po 4 tygodniach - 8 kg, a po 6 tygodniach diety - 12 kg. Większa jest utrata wagi na dobę na początku diety i wynosi 0,48 kg, zaś po 4 tygodniach 0,4 kg, a po 6 tygodniach - tylko 0,28 kg.

Jeśli zdecydujemy się powrócić do poprzednio stosowanej diety, to musimy liczyć się z powrotem chorób wyjściowych.

Jadłospis w diecie dr Dąbrowskiej

Stosując dietę Dąbrowskiej można jeść:

Warzywa w korzeniu – marchewkę, seler, pietruszkę, chrzan, buraki, rzodkiewkę i rzepę,
Warzywa liściaste – sałatę, seler naciowy, zieloną pietruszkę, rzeżuchę, koper, zioła,
Cebulę, por, czosnek,
Warzywa psiankowate – pomidora i paprykę,
Warzywa kapustne – kapusta biała, czerwona, pekińska, włoska, kalafior, kalarepka,
Warzywa dyniowate – dynia, kabaczek, cukinia, ogórki, Owoce – jabłka, cytryny, grejpfruty.
Z naszej diety muszą z kolei zostać wyeliminowane:

rośliny strączkowe,
ziemniaki,
ziarna zbóż,
orzechy,
słodkie owoce, takie jak banany, gruszki, śliwki itp.,
oleje .

Efekty uboczne diety dr Dąbrowskiej

Oczyszczanie organizmu w diecie Dąbrowskiej nie należy niestety do najprzyjemniejszych, bowiem niesie za sobą wiele objawów towarzyszących. W pierwszej fazie zastosowania diety mogą pojawić się przykre objawy, do których zalicza się: wysypkę, pryszcze, krostki pojawiające się na plecach, twarzy, szyi, dekolcie i ramionach, ropienie oczu, przekrwienie białek ocznych, nieprzyjemny zapach z ust, śmierdzący pot, gazy, intensywnie przetłuszczające się włosy, chropowatość skóry, opryszczka, przykry zapach stolca, wielomocz, bolesne wypróżnienia, czy też bóle stawów.

Dieta Diamondów

Dieta Diamondów została stworzona przez Marylin i Harveya Diamondów z Instytutu Zdrowia w Santa Monica. W ciągu miesiąca można schudnąć nawet 6 kilogramów!
Podstawowym składnikiem diety Diamondów są warzywa (marchew, brokuły, buraki, cebula, papryka, pomidory, ogórek) i owoce (ananas, jabłka, kiwi, melony, owoce cytrusowe, owoce leśne unikać należy bananów).

Zasady

Najważniejsza zasada diety to podział żywienia. 60 proc. zajmują węglowodany, 30 proc. białka i 10 proc. tłuszcz. To energia podzielona w danych posiłkach.

Dieta Diamondów ma jedną wspólną cechę z dietą dra Haya – w obu przypadkach diety zakładają, że organizm nie może jednocześnie trawić białka i skrobi, tak więc główne grupy produktów powinny być spożywane oddzielnie.

Dania węglowodanowe jemy na śniadanie oraz obiad, natomiast na kolację spożywamy wyłącznie dania białkowe. Taki system odżywienia wpływa pozytywnie na trawienie i przyspiesza metabolizm.

Dieta składa się z trzech głównych posiłków, ale między nimi można pozwolić sobie na orzechy, jabłka, marchew, ananasy. Przed śniadaniem należy wypić szklankę świeżo wyciśniętego soku owocowego.

Przykładowy jadłospis:

Śniadanie (do wyboru:) - świeżo przygotowany sok pomarańczowy, owoce - 2 jaja gotowane na parze, 1 pomidor - sok ananasowy, winogrona i figi - 1 tost z brokułami, sałatą i ziołami

Obiad (do wyboru) - naleśniki faszerowane sałatką z 2 filiżanek porwanej sałaty, 1 pomidora, 1/2 filiżanki kukurydzy z puszki, 1/4 filiżanki ugotowanego kalafiora, 1 łyżki majonezu i soku z cytryny - 1 tost z brokułami, sałatą i ziołami - 1/4 ugotowanego kalafiora wymieszaj z 1 łyżeczką soku z cytryny, solą i oregano, połóż na pełnoziarnisty chleb razowy. Dodaj do tego pomidor i kiełki sojowe. - 1 gotowana pierś kurczaka, 1 gotowana brukselka

Kolacja (do wyboru): - ryba pieczona na grillu, gotowana fasola lub bób - makaron z sosem grzybowym - kurczak z koperkiem. Posiekany koperek i 1/2 cebuli podduś na 1 łyżeczce masła. Dodaj odrobinę soku z cytryny i 10 dag piersi z kurczaka. Duś 20 minut. - ryba z sałatką warzywną

Dieta bogata w wapń

To dieta, którą mogą, a nawet powinny stosować kobiety w każdym wieku. Pozwoli uchronić się przed ryzykiem osteoporozy.

Wapń dba o nasze kości, dobry nastrój oraz zgrabną sylwetkę. Więcej na jego temat znajdziesz w tekście - Wapń. Aby nie zbrakło go w naszej codziennej diecie należy jadać m.in.:

kapustę, zwłaszcza włoską. Ma ponad 100mg wapnia w 1g.
ser żółty - to cenna skarbnica wapnia, w 100g jest go aż 1000mg, ale nie należy się nim objadać, bo jest kaloryczny. Najlepiej wybieraj gatunki odtłuszczone.
brokuły - mają w 1g - 120mg wapnia, a oprócz tego dużo żelaza, potasu i kwasu foliowego. Są niskokaloryczne. 1g to tylko 22 kcal.
migdały - w 1g mają aż 254mg wapnia, ale podobnie jak ser, są kaloryczne, dlatego też zjadaj je, ale w niewielkich ilościach.
Przyrządzając dania obiadowe bogate w wapń wykorzystuj powyższe składniki, dodając je do drobiu lub ryb, najlepiej morskich. Na śniadanie i podwieczorek jedz natomiast nabiał - np. chudy twarożek (1g to 100 kcal i 150mg wapnia), plasterek żółtego sera (50g to 150kcal i aż 500mg wapnia) suszone owoce - figi (5g to 150kcal i 100mg wapnia) lub migdały pij jogurty - mały kubeczek to 95 kcal i 100mh wapnia. https://www.blogger.com/profile/03360933750242499260

Co sprzyja przyswajaniu wapnia

witamina D - znajdziesz ją w mleku o zawartości tłuszczu powyżej 2 % i we wszystkich rodzajach ryb.
magnez - znajdziesz w pieczywie pełnoziarnistym, ryżu, orzechach, siemieniu lnianym, groszku.
mangan - czuwa z wapniem nad prawidłową pracą układu krwionośnego. Jego źródłem są ziarna zbóż, owoce leśne, buraki, marchew, szpinak, sałata, szczypior, rzeżucha.
bor - wraz z wapniem odpowiada za zdrowe zęby, najwięcej go znajdzuje się w winogronach, jabłkach i brokułach.

wtorek, 30 października 2012

Dieta ananasowa

Znane są odchudzające moce ananasa wykorzystywane w tabletkach odchudzających. Dlaczego zatem nie wykorzystać tego owocu w diecie. Ananas jest smaczny, a co więcej przyśpiesza przemianę materii.

Na czterodniowej diecie ananasowej można schudnąć 2 kilogramy. Pamiętajmy jednak, że jeśli mówimy o ananasie to tylko o tym świeżym, a nigdy z puszki. Ten puszkowany jest słodki, zalany syropem i tuczy!

Każdego dnia na śniadanie wypijaj świeży sok z ananasa. Jeśli nie masz sokowirówki to wypijaj wodę z cytrusami i zjedz dwa plastry ananasa.

DZIEŃ 1

Obiad: Ryba z patelni z warzywami i ananasem 10 dag filetu z ryby (np. dorsza, kerguleny) oprósz mąką, posól, obsmaż na łyżeczce oleju i odłóż na bok. Oddzielnie podduś 2 łyżki pomidorów z puszki, tak aby powstał gęsty sos. Na patelni krótko podduś pół pora i 2 plastry ananasa. Dodaj pomidorowy sos, rybę, podgrzej wszystko razem. Nie mieszaj, aby składniki nie straciły odrębnych smaków. Porcja 330 kcal.

Kolacja: Kolorowe łódeczki z cykorii Obierz świeżą gruszkę, pokrój i skrop 2 łyżeczkami soku z cytryny. Dodaj drobno pokrojony plaster ananasa i jedną cykorię (zostaw kilka listków). Wymieszaj wszystkie składniki i napełnij sałatką liście cykorii. 5 dag miękkiego żółtego sera, np. goudy, pokrój w kostkę i posyp nim łódeczki. Na koniec dodaj drobno posiekany szczypiorek. Zjedz z kromką pumpernikla. Porcja 270 kcal.

DZIEŃ 2

Obiad: Omlet z ananasem Roztrzep 2 całe jajka. Przypraw odrobiną soli i mielonym imbirem lub kardamonem. Na patelni rozgrzej łyżkę oleju, wylej na nią masę jajeczną. Gdy omlet zetnie się od spodu, obróć go delikatnie, aby zrumienił się z drugiej strony. Wyłóż omlet na talerz, ułóż na nim 2 plastry ananasa, posyp 2 łyżeczkami uprażonych ziaren sezamowych. Porcja 340 kcal.

Kolacja: Orzeźwiająca sałatka z selerem Z połówki małego ananasa wydrąż miąższ i pokrój go w drobną kostkę. 2 surowe pieczarki obierz i pokrój w plastry, następnie skrop sokiem z cytryny. Pokrój 2 łodygi selera naciowego. Wymieszaj wszystkie składniki. Posyp tartym żółtym serem. Na sos wymieszaj 150 ml jogurtu naturalnego zmieszanego z łyżeczką majonezu i odrobiną curry. Porcja 310 kcal.

DZIEŃ 3

Obiad: Soczysty szaszłyk z indyczej piersi 15 dag indyczej piersi oraz 15 dag ananasa pokrój w spore kawałki. Nadziewaj na szpadki do szaszłyków na zmianę – raz kawałek mięsa, raz kawałek owocu. Na koniec skrop szaszłyki olejem, obsyp ziołami, np. rozmarynem. Upiecz w piekarniku w temp. 180 st. Już na talerzu przypraw odrobiną soli i pieprzu . Zjedz z 2 łyżkami brązowego ryżu. Porcja 424 kcal.

Kolacja: Sałata z kozim serkiem i grzankami Umyj i dobrze wysusz kilka liści zielonej sałaty, np. lodowej lub pierzastej. Pokrój w kostkę 2 plastry świeżego ananasa i 3 dag koziego sera. Dodaj do sałaty. Na sos wymieszaj łyżeczkę oliwy z łyżeczką soku cytrynowego, odrobiną cukru i soli. Polej sosem sałatę. 2 kromki grahamki pokrój w kostkę i usmaż grzanki na patelni bez tłuszczu. Gorącymi posyp sałatę. Porcja 370 kcal.

DZIEŃ 4

Obiad: Sznycel słodko-pikantny 15 dag sznyclówki cielęcej oczyść z błon i rozbij lekko uchwytem noża. Usmaż mięso z obu stron na łyżce oleju i odłóż w ciepłe miejsce. Pozostały po smażeniu tłuszcz podlej odrobiną wody z sokiem z cytryny. Dodaj kroplę sosu tabasco. Rozgrzej patelnię i wrzuć do sosu pokrojony w kostkę plaster ananasa. Na chwilę wrzuć mięso, przypraw solą i czarnym pieprzem. Zjedz z pieczonym ziemniakiem. Porcja 423 kcal.

Kolacja: Lekka ryżowa sałatka z szynką Ugotuj na sypko 3 dag (2 łyżki) ryżu basmati i ostudź. Pokrój w kostkę 4 dag drobiowej szynki i plaster ananasa. Wymieszaj wszystkie składniki i odstaw na godzinę do lodówki, aby sałatka nabrała smaku. Na tarce zetrzyj kawałek parmezanu. Posyp sałatkę po wierzchu serem i posiekaną natką pietruszki. Porcja 253 kcal.

Dieta 5 Czynników

Dieta 5 Czynników, czyli 5 Factor Diet to ostatnio prawdziwy hit w odchudzaniu celebrities. Stosują ją m.in. Halle Berry, Orlando Bloom, Natalie Portman i Mandy Moore. Opiera się na prostym założeniu: 5 posiłków dziennie, bogatych w 5 podstawowych składników odżywczych. 
Restrykcyjne ograniczanie pokarmów, jedzenie liścia sałaty i popijanie go wodą to coś, co mogłoby doprowadzić do rozpaczy nie jedną odchudzającą się osobę. Dieta, opracowana przez Harleya Pasternaka, hollywoodzkiego trener fitness, ma na celu przełamanie tego procederu zrzucania zbędnych kilogramów. Owszem o zasadach należy w niej pamiętaj i je przestrzegać, ale też należy czerpać przyjemność z jedzenia. Nie głodzić się, a racjonalnie planować swoje menu.

Zasady swej diety Pasternak zawarł w książce 5 Factor Diet", która zyskała dużą popularność i rozeszła się w milionach egzemplarzy, czyniąc z jej autora specjalistę od zrzucania zbędnych kalorii. Można ją kupić np. w Empiku, w cenie 72 zł.

Założenia diety

Podstawową zasadą diety jest spożywanie pięciu posiłków dziennie, zawierających pięć podstawowych składników: chude białko, węglowodany złożone, błonnik, "dobre" tłuszcze i niesłodzone napoje, np. porcja pieczonego kurczaka, mix warzyw z odrobiną oliwy z oliwek, pół kubka soczewicy oraz szklanka mineralnej wody gazowanej. Autor diety zaleca, aby sięgać po dania o niskim indeksie glikemicznym, a jednocześnie po produkty o wysokiej zawartości błonnika. Dzięki temu unikniemy napadów tzw. "wilczego głodu", poprzez utrzymywanie stabilnego poziomu cukru we krwi. Zatem powinno się wybierać białe mięso, zamiast czerwonego i unikać spożywania m.in. winogron oraz arbuzów, które charakteryzują się wysokim indeksem glikemicznym.

Odchudzanie na 5

5 tygodni - to czas trwania diety
5 posiłków dziennie - skomponowanych z 5 podstawowych składników odżywczych: chudego białka, węglowodanów złożonych, błonnika, "dobrych" tłuszczy i napoi tj. jak woda lub soki warzywne.
25- minutowe treningi codziennie są efektywniejsze niż spędzanie długich godzin w siłowni raz na jakiś czas
5 dni folgowania w ciągu 5 tygodni, czyli łakomstwa i oddania się przyjemnościom podniebienia. W tych dniach można jeść wszystko, na co mamy ochotę.

Dieta 1200 kcal



Osoby bardzo aktywne zawodowo, nie mające zbytnio czasu na długie przygotowywanie posiłków oraz dodanie do swojego dnia dłuższych ćwiczeń fizycznych, mogą zamiast diety 1500 kcal zastosować dietę 1200 kcal. Obie są do siebie bardzo podobne – z tym jednak, że ta druga nie powinna trwać dłużej niż miesiąc.

Zasady żywienia w diecie 1200 kcal

Tak znacznie ograniczenie – praktycznie o połowę – spożycia kalorii sprawia niestety, że łatwiej i szybciej możemy odczuwać głód. Dlatego też musimy swój organizm nieco oszukać:

pijąc wodę mineralną – „zapycha” żołądek, zmniejszając uczucie głodu
szklankę wody wypijamy przed posiłkiem, dzięki czemu nasycimy się mniejszą porcją
zjadamy pięć posiłków dziennie, zawsze o tej samej porze
odstęp czasowy między posiłkami wynosić powinien 3 godziny


Dzięki temu przegryzamy coś zawsze na tyle często, że nie zdążymy zgłodnieć pomiędzy posiłkami – nie korcą nas więc jakoś mocno różnego rodzaju przekąski.

Wady i zalety diety 1200 kcal

Podstawą tej diety jest maksymalne zmniejszenie ilości spożywanych tłuszczy, ograniczenie węglowodanów – a wprowadzenie do posiłków sycącego białka. Zaletą tej zasady jest rzecz jasna tracenie na wadze, w tempie około 1 kg tygodniowo. Ważne jest również to, że nie musimy się głodzić, zjadamy różnorodne pokarmy, a więc nie wyniszczamy gwałtownie organizmu.

Niestety jednak, przy takim żywieniu nie dostajemy wszystkich potrzebnych nam substancji odżywczych, przez co może pojawić się ospałość, problemy z koncentracją, mniejsza wytrzymałość fizyczna, senność, nerwowość i zwiększona podatność na stres.

Uwaga! Jeżeli pojawią się zawroty głowy czy omdlenia, koniecznie należy przerwać dietę i skonsultować się ze swoim lekarzem! Nie każdy organizm toleruje tak duże zmniejszenie przyjmowanych kalorii!

Przykładowe jadłospisy dzienne:

Jadłospis 1:

Śniadanie: bułka pełnoziarnista, 100g wędzonej makreli, szklanka soku pomarańczowego
Drugie śniadanie: kiwi
Obiad: 3 kromki chleba pełnoziarnistego, pomidor, dwa grube plastry sera żółtego, jabłko
Podwieczorek: szklanka soku pomidorowego
Kolacja: ryż z tuńczykiem

Jadłospis 2:

Śniadanie: kromka pełnoziarnistego chleba, 2 plastry chudej szynki, pomidor
Drugie śniadanie: 2 kromki pieczywa chrupkiego, 2 łyżeczki dżemu niskosłodzonego
Obiad: bułka grahamka, 2 plastry wędliny drobiowej, ogórek
Podwieczorek: jogurt naturalny
Kolacja: ryż z owocami

Jadłospis 3:

Śniadanie: szklanka mleka niskotłuszczowego z otrębami zbożowymi, kromka chleba razowego z plastrem szynki drobiowej, pomidor
Drugie śniadanie: sałatka warzywna z kapusty pekińskiej, pomidora, kukurydzy
Obiad: talerz zupy pomidorowej gotowanej na włoszczyźnie bez mięsa z 2 łyżkami makaronu, zabielanej mlekiem
Podwieczorek: 1 jabłko starte z marchewką, kiwi
Kolacja: 150 g galaretki z kurczaka, 2 kromki razowego chleba razowego, jabłko

Jak widać możemy tak komponować swoje posiłki, żeby np. zabrać je ze sobą do pracy. Dieta 1200 kcal jest bowiem z założenia przeznaczona głównie dla osób spędzających większość dnia w biurze, nie mających więc czasu na bardziej wymyślne gotowanie.

Ciepły posiłek możemy zjeść w porze kolacji, kiedy jesteśmy już w domu. Wcześniej zaś zabieramy ze sobą gotowe potrawy, które swobodnie zjemy w przerwach w czasie pracy.

W jaki sposób komponować posiłki?

Zmniejszamy przede wszystkim ilość pustych kalorii – tych, które znajdują się w słodyczach, chipsach, fast-foodach, alkoholu, tłustych potrawach.

Trzy razy w tygodniu zastępujemy mięso – rybami. Jeżeli dieta ma trwać dłużej niż 7 – 10 dni, najlepiej jest w ogóle zamienić mięso na ryby.

Rozkład kaloryczny posiłków:
śniadanie – około 250 kcal
drugie śniadanie – około 100 kcal
obiad – około 300 kcal
podwieczorek – około 100 kcal
kolacja – około 200 kcal

Jak łatwo przeliczyć, zostaje nam jeszcze „wolne” 200 kcal – możemy dodać je do jednego lub kilku posiłków, wiadomo bowiem, że nigdy nie wyjdzie nam idealnie tyle kcal, ile być powinno. Wyjątkiem jest kolacja, tutaj należy pilnować, żeby tych 200 kcal nie przekraczać.

Dobra rada na koniec: stosując dietę 1200 kcal unikajmy ostrych przypraw. Pobudzają one apetyt, przez co nabieramy ochoty na większe porcje, a tymi, które mamy, nie możemy się nasycić.

źródło: http://mamzdrowie.pl/dieta-1200-kcal/